KOOS ON TORE JA HÄÄ!

KOOS ON TORE JA HÄÄ!

14 veebruar 2007
14. veebruar - Valentinipäev - sõbrapäev. Nagu eelmiselgi aasta, nii ka sel sõbrapäeval tegime üksteisele loosipakid. Hommikul klassi sisenedes oli õhus nõnna palju soojust ja elektrit, sest põnev oli oodata... Meeles peeti nii loosiga valitud sõpru, kui ka neid, kes igapäevaselt armsaks ja lähedaseks saanud. Meie Emma-Leena pidas meeles KÕIKI oma klassikaaslasi ning jagas oma malbe naertuse saatel kõigile imeilusaid tutikomme. Nii mõnigi nägu oli üllatunud, sest ootamatuid kingitegijaid jagus küllaga. Igal juhul oli vahva, rõõmus ja kirju päevakene.
MÕNDA SÕBRAPÄEVAST
Katoliku kirik tunnustab vähemalt kolme erinevat Valentini, kes surid 14. veebruaril märtrisurma. Levinuim on valentinipäeva seostamine Rooma kristliku preestriga, kes laulatas salaja sõdureid, eirates keiser Claudius II käsku. Legendi järgi saatnud ta enne hukkamist 14. veebruaril 270. aastal armsamale kirja allkirjaga "Sinu Valentin". Tänini kasutatakse seda väljendit valentinikaartidel. 496. aastal nimetas paavst Gelasius 14. veebruari valentinipäevaks ja Valentini armastajate patrooniks. 1969. aastal jättis paavst Paulus VI aga päeva uuesti kalendrist välja.
Väidetavalt tuleneb päev paganlikust viljakuspühast, mida peeti abielu ja naiste jumalanna Juno auks 14. veebruaril. Festivali ajal oli naistel tavaks kirjutada armastuskirju ja visata neid urni. Sealt tõmbasid neid loosina välja mehed ja asusid kirjutajat jälitama. Selline loosiga valentinide valimine kestis 18. sajandini. Ka on päeva algupära seostatud lindude ja mesilaste paaritumisaja algusega, mis keskaegse arusaama kohaselt juhtus 14. veebruaril.

Valentinisümbolid

Tänini kasutatakse südamesümboolikat. Süda oli varasema ettekujutuse järgi emotsioonide, hinge ja armastuse asupaik.
Punased roosid kui Venuse lemmiklilled ja suurte tunnete sümbol.
Pits kui daamide taskuräti ääristaja. Taskurätte kasutati kirglike tunnete väljendamiseks ja selle kaudu oli pits ühtlasi armusõnum.
Armusõlmed ehk lihtsalt sõlmed tähistavad tugevat ühendust inimeste vahel.
Tuvid kui armastajate sümbol.
X kui suudluse sümbol, tuntud alates keskajast. Algselt tõmbasid paberile X-i allkirja asemel need, kes kirjutada ei osanud. Tunnistajate juuresolekul suudles allkirjastaja äsjajoonistud märki. X on ka Kristuse sümbol.

KES ON SÕBER?

Sõber on see, kellega sa julged olla sina ise.
Sõbrad jooksevad üle tänava taldrikutäie
värskelt küpsetatud pannkookidega.
Sõbrad kutsuvad su vastsündinud
kassipoegi vaatama.
Sõbrad lõikavad sulle ajalehest
huvitavat lugemist.
Sõbrad jätavad sinu läveesisele õunakotte.
Sõbrad roogivad lund ka sinupoolselt sõiduteelt.
Sõbrad toovad sulle õppimist kui sa ise unustad.
Sõbrad toidavad su kassi.
Sõbrad on absoluutselt hädavajalikud!

Sõber Tiiu

1 kommentaar:

zgq1984 ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.