KOOS ON TORE JA HÄÄ!

KOOS ON TORE JA HÄÄ!

09 november 2007

LOODUSSÕBRALIKU PRÜGIMAJANDUSE SALADUSED


Täna viis meid teekond Paikre prügilasse Põlendamaal. Vaatasime ja uurisime koos kohaliku asjamehega jäätmete kogumise põhitõdesid. Saime teada, et prügi on see, mis vedeleb maas ja jäätmed on need, mis on kogutud prügikasti. Käisime autokaalu peal, mis kaalub sisse-ja väljasõitvaid prügiautosid ning kus arvutatakse toodud jäätmete kaalu. Meie klass kaalus 1160 kg.

Veel tutvusime ohtlike jäätmetega - patareid, päevavalguslambid, värvid, lakid, vanad ravimid, akud, igasugsed õlid ja mürgised vedelikud, külmkapid, mis sisaldavad külmutusvedelikku - freooni. Nägime ka vanade autorehvide hunnikut, paberikonteinerit ja plastikukasti. Suur prügimägi ise oli masinaid täis- need tallusid oma raskusega prügi kokku.

Prügila kontoriruumis näidati meile filmi, mis jutustas sellest, kuidas seda prügilat ehitati ning kui palju tööd tuli teha enne seda, kui sinna sai prügi tooma hakata.

Pärast Paikre prügilat sõitsime ka Raba tänava sorteerimisjaama, kus me nägime kile ja papi sortimist, prügiauto laadungi mahalaadimist ja pressitud paberi-ja plastikupalle. Plastikupallid olid nii kenad, kirjud ja värvilised.

Järgmise nädala inimeseõpetuse tunnis teeme oma õppekäigust ning selle tarvis eelnevalt õpitust kokkuvõtte. Meid ümbritseva looduse ja keskkonna hoidmiseks on väga oluline, et meie tegutsemine prügimajanduses oleks tark ja loodusthoidev.

Tiiu Pakend

Kommentaare ei ole: